Rozbudowa Jastrzębskiego Roweru Miejskiego

31.08.2018

Od soboty, 1 września, mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju będą mogli korzystać z nowych stacji Jastrzębskiego Roweru Miejskiego. Zostaną one uruchomione dzięki współpracy Jastrzębskiej Spółki Węglowej z operatorem systemu, firmą Nextbike Polska. Z trzech nowych stacji skorzystają zarówno pracownicy JSW, jak i pozostali mieszkańcy.

Trzy nowe stacje zostaną uruchomione na terenie Ruchów Zofiówka i Jas-Mos oraz przy ul. Armii Krajowej (Centrum Usług Wspólnych). Dwukrotnie zwiększy się również liczba rowerów – dzięki JSW Jastrzębski Rower Miejski wzbogaci się aż o 30 dodatkowych jednośladów.

Jastrzębski Rower Miejski to program pilotażowy, który – jak pokazują wyniki z trzech miesięcy – okazał się sukcesem. Nowe stacje i nowe rowery, które zostaną udostępnione dzięki JSW S.A., jeszcze bardziej zwiększą użyteczność systemu dla mieszkańców. Rower miejski to przecież doskonały sposób na codzienne dojazdy. To najzdrowszy, najprzyjemniejszy i najtańszy środek transportu” – mówi Robert Lech, prezes Nextbike Polska, operatora Jastrzębskiego Roweru Miejskiego.

Ze wszystkich stacji Jastrzębskiego Roweru Miejskiego można korzystać na tych samych zasadach. Wystarczy zarejestrować się w systemie na stronie RowerJastrzebie.pl lub w aplikacji Nextbike na telefony komórkowe. Należy też wpłacić 10 złotych do wykorzystania na opłaty związane z wypożyczaniem rowerów. Osoby, które mają już konto w systemie Nextbike, założone w Jastrzębiu-Zdroju, Katowicach, Gliwicach, czy innym mieście, mogą z niego skorzystać. Pierwsze pół godziny każdego wypożyczenia jest zawsze darmowe. Za przejażdżkę nieprzekraczającą godziny zapłacimy 1 zł.

Aby skorzystać z roweru wystarczy podejść do terminala stacji wypożyczeń i postępować zgodnie z instrukcjami – wpisać swój numer telefonu, kod PIN i numer wypożyczanego roweru widoczny na ramie. Można też za pomocą aplikacji zeskanować kod QR na rowerze. Trwa to zaledwie kilka sekund. System odblokowuje wtedy rower i można udać się na przejażdżkę. Po zakończeniu podróży wystarczy wpiąć rower w elektrozamek tej  samej lub dowolnej innej stacji Jastrzębskiego Roweru Miejskiego.

Jastrzębski Rower Miejski cieszy się bardzo dużą popularnością. Od 1 czerwca w systemie zarejestrowało się niemal 700 osób. Z systemu skorzystało również 150 osób, które mają już założone konto w innym systemie Nextbike. Do tej pory dokonali oni łącznie 3000 wypożyczeń.

Od soboty, 1 września, Jastrzębski Rower Miejski będzie liczył 7 samoobsługowych stacji wypożyczeń i 60 rowerów.