Rowery publiczne powrócą do Jastrzębia-Zdroju

21.05.2018

Od 1 czerwca mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju i turyści będą mogli wypożyczać rowery publiczne. W mieście dostępne będą 4 samoobsługowe stacje wypożyczeń i 30 rowerów, w tym rowery wyposażone w fotelik do przewożenia dzieci. System wdroży Nextbike Polska, największy operator systemów rowerów miejskich w Polsce.

To drugie już wdrożenie systemu roweru miejskiego w Jastrzębiu-Zdroju. Pierwszy program pilotażowy – prowadzony przez inną firmę – zakończył się w październiku ubiegłego roku.

Tym razem mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju będą mieli do dyspozycji system sprawdzony w ponad 30 miastach w Polsce. Jesteśmy m.in. w Katowicach, Gliwicach, Zabrzu, Tychach i Opolu, w tym roku z rowerów Nextbike będzie też można skorzystać w Sosnowcu, Siemianowicach Śląskich, Świętochłowicach, Pszczynie i Kędzierzynie-Koźlu. To ważna informacja, ponieważ z każdego systemu Nextbike Polska można korzystać za pomocą tego samego konta użytkownika. Nie trzeba więc będzie osobno rejestrować się w kilku miastach” – tłumaczy Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska. „Tylko w ubiegłym roku przeprowadziliśmy programy pilotażowe aż w sześciu miastach. To doskonały sposób na poznanie przez miasto i mieszkańców systemu rowerów publicznych Nextbike. Legnica, Radom, Kalisz, Kędzierzyn-Koźle, Tychy czy Pszczyna to miasta, które właśnie po udanych wdrożeniach pilotażowych postanowiły uruchomić pełnowymiarowe systemy roweru miejskiego.

System rowerowy w Jastrzębiu-Zdroju zostanie uruchomiony 1 czerwca, a rowery będzie można wypożyczać do końca października. Pierwsze 30 minut każdego wypożyczenia będzie bezpłatne. Nowością będą rowery wyposażone w fotelik do przewożenia dzieci. Aby wypożyczyć rower, wystarczy zarejestrować się w systemie i wpłacić opłatę inicjalną. Potem na terminalu należy wpisać swój numer telefonu, kod PIN oraz numer wypożyczanego roweru. Można też skorzystać ze specjalnej aplikacji mobilnej Nextbike Polska.

W systemach Nextbike na Śląsku zarejestrowanych jest już niemal 40 tysięcy użytkowników. Dodatkowo 10 tysięcy mieszkańców regionu korzysta z innych systemów Nextbike w Polsce i za granicą. W tej liczbie jest 174 mieszkańców Jastrzębia-Zdroju. Będą oni mogli wypożyczyć jastrzębski rower bez dodatkowej rejestracji.