Jastrzębie-Zdrój – zakończenie pilotażowego programu roweru miejskiego

30.10.2018

31 października kończy się pilotażowy program Jastrzębskiego Roweru Miejskiego. W tym roku z rowerów skorzystano ponad 4400 razy! Teraz przyjdzie czas na szczegółowe podsumowanie sezonu i wnioski dotyczące kształtu ewentualnego przyszłego systemu rowerowego.

Wstępne wyniki tegorocznego programu pilotażowego są bardzo dobre. Rowery wypożyczono ponad 4400 razy. To znacznie więcej niż rok temu. W systemie zarejestrowało się ponad 1000 osób.

„Wprowadzenie do Jastrzębia-Zdroju roweru miejskiego było strzałem w dziesiątkę. Już w ubiegłym roku, kiedy po raz pierwszy pojawiły się u nas stacje z jednośladami, jego popularność przerosła nasze oczekiwania. W tym roku było jeszcze lepiej. Ten przyjazny dla otoczenia i środowiska, alternatywny środek transportu to trafiona propozycja poruszania się po mieście” – ocenia prezydent miasta Anna Hetman.

Początkowo w Jastrzębiu-Zdroju dostępne były 4 stacje, na których można było wypożyczyć 30 rowerów, w tym rowery wyposażone w fotelik do przewożenia dzieci. Od początku września system został rozbudowany o dodatkowe 3 stacje i 30 rowerów, które zostały uruchomione we współpracy z Jastrzębską Spółką Węglową.

„Tegoroczny program pilotażowy Jastrzębskiego Roweru Miejskiego to dla nas powód do wielkiej satysfakcji. Cieszymy się ze skali wykorzystania systemu – 4400 wypożyczeń pokazuje, że system Nextbike się sprawdził. Cieszy nas też nawiązanie współpracy z JSW S.A. Dzięki wrześniowej rozbudowie Jastrzębski Rower Miejski stał się jeszcze bardziej praktyczny. Zyskali na tym pracownicy JSW i wszyscy mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju” – mówi Robert Lech, prezes Nextbike Polska, operatora Jastrzębskiego Roweru Miejskiego.

Użytkownicy najchętniej wypożyczali rowery na stacji Urząd Miasta i DH Domus. Najpopularniejszą trasą była przejażdżka między tymi stacjami oraz z Hali Sportowej w kierunku Urzędu Miasta. Średni czas jednego wypożyczenia to 33 minuty i 56 sekund.

Z Jastrzębskiego Roweru Miejskiego można korzystać do końca października. Po zakończeniu programu pilotażowego operator systemu, firma Nextbike Polska, przedstawi miastu szczegółowy raport zawierający dane o wypożyczeniach oraz rekomendacje dotyczące kształtu ewentualnego przyszłego systemu rowerowego w Jastrzębiu-Zdroju. Podobne programy pilotażowe w poprzednich latach Nextbike przeprowadzał m.in. w Pszczynie, Tychach, czy Kędzierzynie-Koźlu – miastach, które od tego roku dysponują już pełnowymiarowymi systemami rowerowymi.